ś
logo
 
  Osobowość Symchy Kellera video zdjęcia albumy plany kontakt sklep  
strona główna
 

    biografia

line1

Symcha Keller - ur. w 1963 roku w Łodzi; na początku lat osiemdziesiątych współzałożyciel i lider legendarnej grupy Katharsis. W latach osiemdziesiątych współtworzył Ośrodek Działań Twórczych - Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi.

Kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego, przedwojennego kantora cadyka z Radoszyc. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 roku po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, czy 60 i 75 rocznica powstania w Getcie Warszawskim.

Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 roku rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole” zapraszając do współpracy muzyków z reprezentujących różne obszary kulturowe.

15 grudnia 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. W tym samym roku przyznano mu również odznaczenie „Za zasługi dla miasta Łodzi”. W 2010 za zasługi na rzecz pokoju i pojednania w Europie otrzymał odznaczenie Missio Reconciliationis. W listopadzie 2018 roku został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Podczas VI Światowego zjazdu rabinów w Jerozolimie w 2006 roku został uhonorowany nagrodą specjalną „za odbudowanie po holokauście i latach komunizmu Gminy Żydowskiej w Łodzi”.

Pomimo pełnionych obowiązków nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Grał z wieloma muzykami, zawsze poszukiwał własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy Festiwalu Simcha we Wrocławiu. W 2017 roku nagrał podwójny albumu pt. „Bramy” dla wytwórni Universal Music Polska, a w 2019 płytę „Chojze - Widzący z Lublina” z oryginalnymi chasydzkimi pieśniami. Obecnie pracuje nad kolejnym albumem.

Współzałożyciel wraz z żoną Szoszaną Fundacji Kellerów zajmującej się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.
bigrafia w .pdf   .pdf

    myśli...

line1
Jeszcze raz Festival Lubliner. Zakończenie Szabatu w synagodze Jesziwy Chachmej Lublin.
Moi Drodzy Piękni Przyjaciele! W piątek wieczór powitamy Nowy 5781 Rok. Czasy, w których żyjemy wymagają od nas dużo więcej niż zwykle, musimy jeszcze więcej dawać z siebie innym, jeszcze mocniej kochać i jeszcze chętniej wybaczać. Żyjemy w " więzieniu" strachu i obaw, ale kiedy Najwyższy zsyła chorobę jednocześnie daje na nią lekarstwo. W naszym przypadku, o czym mówię jeszcze raz, to miłość jest lekarstwem. Oby ten nadchodzący rok był " Rokiem Miłości i Empatii".

Życzę tego nam wszystkim!JKoncert w 78. rocznicę zagłady Żydów kieleckich. 1 Elul/20 sierpnia


Ciężko jest, naprawdę niełatwo grać i śpiewać w takim dniu. Jak można się cieszyć wspólną pieśnią, wspólnym tańcem... Wiele lat słuchałem świadectw z tamtych czasów i mimo upływu lat nie potrafię się uodpornić, nie potrafię powstrzymać łez. Tutaj, w tej synagodze Niemcy zamordowali kilkaset ciężarnych kobiet podczas tzw. "akcji"- nieprawdopodobne bestialstwo. To strasznie boli i nie wynaleziono leku, który uodparnia na ten rodzaj bólu. Pomimo tych strasznych doświadczeń cały czas widzimy na świecie, że jakiś naród, czy też jakaś ideologia lub religia twierdzi, że ma prawo dyskryminować, niszczyć innego człowieka ze względu na jego poglądy, religię, kolor skóry etc. Bardzo szybko słyszymy, że to nie są ludzie, w kolejności, skoro to nie są ludzie można ich po prostu zabić, "wyeliminować". Kiedy to widzę znowu ogarnia mnie straszny ból i gniew. Dam tylko jeden przykład. Prezydent Brazylii Jair Messias Bolsonaro w czasie kiedy epidemia dziesiątkuje etniczną ludność wyrzuca Lekarzy Bez Granic z Amazonii szykując fizyczną zagładę rdzennej ludności. Kiedyś Cortés, teraz Bolsonaro, a robi to tylko po to, aby powiększyć tereny pod wycinkę lasów. A świat milczy, milczy tak jak wtedy!!! Co my możemy zrobić? Możemy bardzo dużo! Zacznijmy od wspólnej pieśni, swoistej medytacji, celebracji skupienia, z którego wyjdzie Iskra i da nam siłę, aby wygrać ze strachem i uwierzyć w siebie, by wspólnie szukać dobrych ludzi, którzy pragną tak jak my po prostu Pięknie Żyć.
eko chasidut, 23 czerwca 2020

14 dnia 5780 (06.06.2020) miesiąca siwan ukształtowała się, a tak naprawdę powróciła stara idea prawdziwego chasidut, którą dzisiaj nazwaliśmy eko chasidut. Nie jest to tylko forma muzyczna, zawiera w sobie wszystkie elementy życia. Mistrzem, który zawsze będzie przewodnikiem na tej drodze jest Rabi Nachman z Bracławia. Oto jego słowa - nasze credo: "Kto nastawia uszu na pieśń ziół, na hymny wznoszone przez trawy i drzewa, co za cudne i słodkie głosy słyszy! Dobrze jest służyć Panu w wędrówce przez pola, wśród roślin ziemi i swoje słowa rozsiewać przed Panem w prawdzie. Każde słowo natury zestraja się z twoim słowem i wzmaga jego siłę. Z każdym tchnieniem pijesz powietrze raju, a kiedy wracasz do domu świat jest odnowiony w twoich oczach."


 
end
strona główna     kontakt

Compyright ©2020 Symcha Keller. All rights reserved.